Клоп: ВАР никогаш нема да биде 100 проценти точен, сите го знаат тоа

Од:

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп ја пофали работата на ВАР, иако смета дека системот би можел да се подобри.

– ВАР може да работи подобро. Системот никогаш нема да биде точен 100 процент, сите го знаат тоа. Сепак, постојат неколку работи што не функционираат како што треба. ВАР треба да се подобри во делот на одлучување за офсајд и играње со рака. Има неколку добри идеи од УЕФА за тоа како да се справиме со ова. Значи, сите работат на подобрувања, изјави Клоп.

Сè уште има простор за грешки. Овие работи ги прават луѓето. И луѓето не се совршени. Никој не бара совршена работа, ние само се стремиме кон правилни одлуки, додава предводникот на Ливерпул.

Видео технологијата е воведена за да им помага на судиите при спорни ситуации. Тие по прегледување на снимката можат да ја променат првичната одлука.

Би можело да ве интересира

Клоп: Не ја прикажавме најубавата игра, но јас сум повеќе од задоволен

Ана Ололовска

Ваиналдум може да го пропушти клупскиот светски шампионат

Ана Ололовска

Солскјер се сретна со големата трансфер цел за зимскиот прозорец

Ана Ололовска

Емери го одбил Евертон

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мурињо за новиот договор на Клоп: Одлична вест за сите

Ана Ололовска

Фергусон против идејата за европска Суперлига