Клоп: ВАР никогаш нема да биде 100 проценти точен, сите го знаат тоа

Од:

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп ја пофали работата на ВАР, иако смета дека системот би можел да се подобри.

– ВАР може да работи подобро. Системот никогаш нема да биде точен 100 процент, сите го знаат тоа. Сепак, постојат неколку работи што не функционираат како што треба. ВАР треба да се подобри во делот на одлучување за офсајд и играње со рака. Има неколку добри идеи од УЕФА за тоа како да се справиме со ова. Значи, сите работат на подобрувања, изјави Клоп.

Сè уште има простор за грешки. Овие работи ги прават луѓето. И луѓето не се совршени. Никој не бара совршена работа, ние само се стремиме кон правилни одлуки, додава предводникот на Ливерпул.

Видео технологијата е воведена за да им помага на судиите при спорни ситуации. Тие по прегледување на снимката можат да ја променат првичната одлука.

Би можело да ве интересира

Мурињо: Укинувањето на суспензијата за Сити е скандалозна одлука

А1он

Клоп со радост ја прими веста за симнувањето на дисквалификацијата на Манчестер сити

Ана Ололовска

Трансфер прозорецот во Премиер лигата ќе се отвори кон крајот на јули, а ќе се затвори во октомври

Ана Ололовска

Манчестер јунајтед испушти победа над Саутемптон во 96. минута и не влезе во зоната на ЛШ

Ана Ололовска

КАС делумно ја уважи жалбата на Сити кој ќе може да игра во евро-куповите

Ана Ололовска

Роџерс: По рестартирањето на првенството, Лестер игра слабо

Ана Ололовска