Клоп предвреме ќе си оди од Ливерпул поради селекторското место во Германија

Од:

Германскиот стратег на клупата на Ливерпул, Јирген Клоп, ќе ја прекине соработката со актуелниот англиски првак на крајот од идната сезона за да стане нов селектор на Германија, објави денеска весникот „Билд“.

Клоп има важечки договор со Ливерпул до летоto 2024 година, и иако 53-годишниот тренер е недвосмислен дека нема намера да замине од „Енфилд Роуд“, тоа не им пречи на германските медиуми упорно да го поврзуваат со селекторското место, како наследник на Јоаким Лев по Мундијалот во Катар.

Доколку Клоп замине идното лето од премиерлигашот, тој на клупата на Ливерпул би минал седум години, идентичен период колку што мина како тренер и во германски екипи Мајнц и Борусија Дортмунд.

Би можело да ве интересира

Рашфорд го повтори рекордот на Роналдо со Манчестер јунајтед

Ана Ололовска

Тухел: Бев сигурен дека Челзи правилно ќе реагира по поразот од Вест Бром

Ана Ололовска

Манчестер сити го обнови договорот со Де Бруин до 2025 година

Ана Ололовска

Арсенал неколку недели без Давид Луис поради операција на колено

Ана Ололовска

Тотенхем и Манчестер Сити пред 8.000 гледачи во финалето на Карабао купот

Ана Ололовска

Заврши рекордна серија на Челзи по доаѓањето на Тухел

Ана Ололовска