Клоп: Освојувањето на трофејот изгледаше лесно, затоа што бевме како машина

Од:

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, ги сподели своите впечатоци за минатата и размислувања за претстојната сезона.

dobivaj vesti na viber

– Тешко да се освои титулата секоја година. Иако изгледаше лесно освојувањето минатата сезона, тоа не беше така. Понекогаш се чувствуваше како да е, но изгледаше така затоа што ние бевме машина за завршување на работите. Моравме да се бориме на секој натпревар, истакна Клоп.

Знаеме дека ќе имаме тешка сезона. Ќе биде тешко не затоа што станавме шампиони минатата година, туку едноставно затоа што развојот на фудбалот никогаш не запира, додаде Клоп.

Ливерпул под водство на Германецот, по три децении успеа повторно да стане шампион на Англија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска

Рагник: Не требаше да дозволиме продолженија и пенали

Ана Ололовска

Стив Брус е нов менаџер на Вест Бром

А1он