Клоп: Одбивањето вакцина е како да возите пијан

Од:

Tренерот на англискиот фудбалски прволигаш Ливерпул, Јирген Клоп (54), изјави денеска дека одбивањето да се прими вакцина против коронавирус е слично на возење автомобил во алкохолизирана состојба, бидејќи претставува загрозување на здравјето на другите.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи околу вакцинацијата, германскиот тренер рече оти не разбира како вакцината против коронавирус во очите на антиваксерите може да се гледа како „ограничување на слободата“, наведувајќи дека 99 отсто од фудбалерите на Ливерпул се вакцинирани, пренесуваат британските медиуми.

– Ако кажам дека сум вакциниран, другите луѓе велат „Како можеш да ми кажеш дека треба и јас да се вакцинирам?“. Знаете, тоа во извесна смисла е како возење во пијана состојба. Сите некогаш сме биле во ситуацијата да сме се напиле едно или две пива, мислејќи дека можеме да возиме автомобил, но законот вели дека тоа не е дозволено, и затоа не возиме. Но, тој законот постои не за да ме заштити мене поради тоа што сум се напил две пива и сакам да возам. Законот е тука за да ги заштити другите, бидејќи јас сум пијан, изјави Клоп.

Би можело да ве интересира

Клоп: Ливерпул нема да се засилува со невакцинирани фудбалери

Клоп: Њукасл ќе стане фудбалска велесила

А1он

Клоп: Златан е еден од најдобрите играчи на сите времиња, тој го извлекува максимумот од своето тело

Ана Ололовска

Во земјава се хоспитализирани 700 пациенти со Ковид-19, најголем е притисокот во Тетово и во Гостивар

Мери Јордановска

Франција, Грција и Ирска вклучуваат портокалов аларм поради ширењето на коронавирусот

Која вакцина колку нè штити од делта-сојот на коронавирусот?

Мери Јордановска