Клоп: Мислам на моите играчи дури и кога спијам

Од:

Менаџерот на европскиот и светски клупски шампион Ливерпул – Јирген Клоп, зборуваше за состојбата со фудбалот во Англија. Во моментов првенствата се прекинати и играчите на повеќето екипи тренираат индивидуално дома. Тимот од Мерсисајд не е исклучок, но Клоп признава дека одржува контакт и размислува за нив цело време.

dobivaj vesti na viber

– Освен кога спијам, размислувам за нив цело време. Всушност, веројатно и кога спијам, размислувам за овие момци. Не сакам да го сторам тоа, тоа едноставно се случува затоа што има толку многу информации што ги имаме. За мене, најважно е играчот да е во најдобра форма кога треба. Ние се обидуваме да го добиеме тоа преку правилна диета, тренинзи и тактики. Но, сега, секој е дома поради ситуацијата. Тоа е нормалниот живот, но тоа влијае на перформансите, рече германскиот стратег.

Клоп додаде дека не се преправал дека го интересираат неговите играчи, но всушност, затоа што треба да ги познава и да знае секој од нив на кој начин се мотивира. Тој, исто така, ја истакна комуникацијата како еден од најважните фактори.

Би можело да ве интересира

Кина воведе локдаун за 1,7 милиони жители поради 300 нови случаи на коронавирус

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Ана Ололовска

СЗО очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во текот на летото

А1он

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Во Албанија 550 нови случаи со Ковид-19, највисок број во последните три месеци

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он