Клоп ги пофали Артета и Арсенал пред дербито

Од:

Tренерот на Ливерпул, Јирген Клоп ги сподели своите очекувања за натпреварот од третото коло во Премиер лигата против Арсенал, предводен од Микел Артета.

dobivaj vesti na viber

Не сум сигурен дали вреди да се спореди овој Арсенал со минатата сезона. Но, Микел Артета очигледно за многу краток временски период покажа дека е исклучителен тренер. Тимот што тој го гради сега – неговата структура – е апсолутно исклучителен.
Можете да видите дека рамнотежата помеѓу одбраната и нападот е добра. Може да видите многу работи што се многу корисни во фудбалот – добра организација, слобода за играчите, користење на играчите на вистинските позиции.

Морам да кажам дека откако Артета е на чело на клубот, тој заврши импресивна работа и, според мое мислење, го смени целото расположение.

Не знам точно какво расположение имаше тимот пред неговото доаѓање, но не мислам дека многумина очекуваа дека на крајот на сезоната тој ќе освои некој трофеј или нешто слично. И тоа го стори со освојување на ФА купот и Суперкупот. Ова е импресивно, морам да кажам. Значи, имаме тежок, тежок, тежок противник. Сто проценти, рече Клоп.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Крос се изнервира од новинар: Имаше 90 минути и смисли вакви две п*срани прашања

Геце признава: Згрешив што не отидов во Ливерпул

А1он

Ливерпул бара одложување на полуфиналето на Лига купот против Арсенал поради коронавирус

А1он

Вајналдум може да се врати во Ливерпул

Ландов

Ливерпул може да го добие Холанд во летниот трансфер период

А1он

Клоп: Ливерпул нема да се засилува со невакцинирани фудбалери