Клинсман нов тренер на Херта

Од:

Германскиот фудбалски прволигаш Херта го назначи Јирген Клинсман на функцијата главен тренер на тимот, информира прес-службата на клубот.

Договорот на 55-годишниот стручњак е со важност до крајот на тековната сезона.

Исто така, се соопштува дека досегашниот тренер Анте Човиќ поднесе оставка.

По 12 кола од германскиот шампионат, Херта го зазема 15-то место на табелата во Бундеслигата.

Клинсман е без тим од ноември 2016 година. Тој претходно беше тренер на Баерн, репрезентациите на Германија и Соединетите Американски Држави.

Би можело да ве интересира

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Ана Ололовска

Тијаго се збогува со Баерн: Ова е најтешката одлука во мојата кариера

Ана Ололовска

Румениге го потврди заминувањето на Тијаго Алкантара во Ливерпул

Ана Ололовска

Натпревар од пониска лига во Германија заврши 37:0, сето тоа поради социјално дистанцирање

Ана Ололовска

Коман ќе го пропушти мечот со Шалке поради контакт со заразен со коронавирус

Ана Ололовска

Левандовски прогласен за најдобар играч на Баерн во сезоната 2019/20

Ана Ололовска