Кире Лазаров е нов селектор на ракометната репрезентација

Од:

Легендарниот македонски ракометар Кирил Лазаров е нов селектор на машката репрезентација. На вчерашната седница на Управниот одбор на Ракометната федерација донесена е одлука Лазаров да ја преземе работата со националниот тим.

Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов ја потврди одлуката донесена на вчерашниот состанок на управниот одбор на РФМ.

„Ја имам таа привилегија и чест да кажам дека е донесена важна одлука за иднината на македонскиот ракомет. На вчерашниот состанок на УО на РФМ одлучено е нов тренер на машката репрезентација да биде Кирил Лазаров. Се договоривме со Кире тој да биде нов селектор – тренер во период од една година додека да добие мастер-коуч диплома. Потоа ќе добие четиригодишен договор како селектор. Пресреќен сум што заедно со Лазаров ќе се бориме за македонскиот ракомет“, изјави Мукаетов.

Би можело да ве интересира

Лазаров рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Лазаров: Македонија ќе игра брз и модерен ракомет

Лазаров: Го допревме дното

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лазаров: Ова не е добро ниту за нас како репрезентација, ниту за нашата земја

Карабатиќ избран за ракометар на деценијата, Лазаров најдобро десно крило

Ана Ололовска

Кире Лазаров најави пензија на крајот на сезонава

А1он