Кипчоге: Среќен сум што успеав да истрчам под два часа

Од:

Кениецот Елиуд Кипчоге кој денеска оствари историски резултат истрчувајќи го маратонот во виена за за 1 час 59 минути 40,2 секунди е многу среќен од постигнатото време и изрази надеж дека и другите спортисти исто така ќе се обидат да го поминат маратонското растојание за помалку од два часа.

– Среќен сум што успеав да истрчам под два часа. Сакам да ги инспирирам другите луѓе и да им кажам дека можностите на секоја личност се бесконечни. Се надевам дека сега и другите спортисти исто така ќе се обидат да го трчаат маратонот побрзо од два часа. Можам да кажам дека сум уморен. Беше тешка трка. Имајте на ум дека пејсмејкерите се меѓу најдобрите спортисти во светот и јас ја ценам нивната работа. Тоа многу значи за Кенија, истакна Кипчоге.

По повод неговиот денешен историски резултат илјадници негови сонародници се собраа во кенискиот град Елдорет каде е роден Кипчоге, за да го поздрават и да му оддадат признание.

Би можело да ве интересира

Поранешениот светски рекордер во маратон Кипсанг уапсен во Кенија

А1он

Уште четворица руски атлетичари осомничени за допинг

А1он

Атлетика: Дијамантска лига дури во јуни

А1он

СП во атлетика 2021 ќе биде одложено во случај Олимпијадата 2020 да се одложи за една година

Ана Ололовска

Кираџиева и Поп Арсова освоија сребро во маратон на Балканското првенство

Ана Ололовска

Холандска атлетичарка осудена на 8,5 години затвор за криумчарење 50 кг дрога

Ана Ололовска