Кина: Омикрон може да ја отежни организацијата на Зимските олимписки игри

Од:

Кина денеска призна дека Омикрон, новата варијанта на коронавирусот, може да донесе дополнителни тешкотии во организирањето на Зимските олимписки игри во Пекинг, но ја повтори својата верба во успехот на Игрите.

– Тоа сигурно ќе донесе некои предизвици во борбата против пандемијата. Но, Кина има искуство во оваа област и јас сум апсолутно сигурен дека Зимските олимписки игри ќе поминат непречено и како што е планирано, рече портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан.

Кина во голема мера ја контролираше епидемијата на своја територија благодарение на строгите мерки: многу строги ограничувања на меѓународните летови, задолжителен карантин по пристигнувањето, изолација на случаи на контакт идентификувани благодарение на апликациите за следење патувања.

Животот се врати во нормала пролетта минатата година, а земјата сè уште се соочува со појава на мали, спорадични жаришта.

Игрите во Пекинг ќе се одржат во „балон“ од кој нема да можат да излезат околу 2.900 спортисти, а на трибините нема да има навивачи од странство

Зимските Олимписки Игри ќе се одржат од 4 до 20 февруари 2022 година.

Би можело да ве интересира

ЗНМ бара Владата да ги почитува ковид протоколите и да обезбеди услови за безбедна работа на медиумските работници

А1он

Во Албанија 2.832 новозаразени за 24 часа, најмногу од почетокот на пандемијата

А1он

СЗО: Преминот на Ковид-19 во ендемска форма не значи дека не е опасен

А1он

Доставен амандман во грчкиот Парламент за јавно објавување на имињата на бизнисите кои ги прекршуваат Ковид мерките

А1он

Ковид-19: Рекорден број на новозаразени во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

А1он

ЕМА: Постојани бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

А1он