Кина очекува успешни зимски Игри и покрај стравот од омикрон

Од:

Кина денеска призна дека новиот сој на коронавирус наречен омикрон е синоним за дополнителни проблеми при организацијата на зимската Олимпијада, која ќе се одржи во Пекинг од 4 до 20 февруари, но истакна оти верува дека Игрите, сепак, ќе бидат успешни.

dobivaj vesti na viber

– Тоа со сигурност ќе донесе нови предизвици, што се однесува до борбата против пандемијата. Меѓутоа, Кина има искуство по тоа прашање и апсолутно сум уверен дека Зимските олимписки игри ќе се одржат без проблеми како што е и предвидено, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лијан на конференција за новинари во Пекинг.

Кина изминатите неколку недели има по десетина нови позитивни случаи на Ковид-19 дневно, а новиот сој омикрон сè уште не е регистриран на кинеска територија.

На Зимските олимписки игри во Пекинг се очекува да учествуваат околу 2.900 спортисти. Сите учесници мораат да бидат вакцинирани против коронавирус и да минат 21 ден во карантин по доаѓањето во Кина. Исто така, спортистите и придружниот персонал секојдневно ќе бидат тестирани.

Би можело да ве интересира

Олимпиското злато и беше одземено на Русинка и доделено на Американка

А1он

Апсења во Јапонија за корупција поврзана со спонзорски договори за Олимписките игри

А1он

Спортистите од Русија и од Белорусија ќе добијат забрана и за Олимписките Игри во Париз?

Дехари со македонското знаме на отворањето на Зимските олимписки игри во Пекинг

Катерина Павлова-Николовска

Бах: Игрите во Пекинг ќе се одржат според распоредот

А1он

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска