Кина очекува успешни зимски Игри и покрај стравот од омикрон

Од:

Кина денеска призна дека новиот сој на коронавирус наречен омикрон е синоним за дополнителни проблеми при организацијата на зимската Олимпијада, која ќе се одржи во Пекинг од 4 до 20 февруари, но истакна оти верува дека Игрите, сепак, ќе бидат успешни.

– Тоа со сигурност ќе донесе нови предизвици, што се однесува до борбата против пандемијата. Меѓутоа, Кина има искуство по тоа прашање и апсолутно сум уверен дека Зимските олимписки игри ќе се одржат без проблеми како што е и предвидено, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лијан на конференција за новинари во Пекинг.

Кина изминатите неколку недели има по десетина нови позитивни случаи на Ковид-19 дневно, а новиот сој омикрон сè уште не е регистриран на кинеска територија.

На Зимските олимписки игри во Пекинг се очекува да учествуваат околу 2.900 спортисти. Сите учесници мораат да бидат вакцинирани против коронавирус и да минат 21 ден во карантин по доаѓањето во Кина. Исто така, спортистите и придружниот персонал секојдневно ќе бидат тестирани.

Би можело да ве интересира

Бах: Игрите во Пекинг ќе се одржат според распоредот

А1он

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

А1он

САД објавија дипломатски бојкот на ЗОИ во Пекинг

А1он

Бајден оваа недела ќе најави дипломатски бојкот на Олимпијадата

Ана Ололовска