Кил и Барса убедливи на стартот на новата сезона во ЛШ

Од:

Кил и Барселона веднаш покажаа дека ќе се меѓу фаворитите за титулата во ракометната Лига на шампиони со убедливи победи во првото коло од елитното европско натпреварување, во кое за првпат по подолго време го нема македонскиот Вардар.

dobivaj vesti na viber

Барселона започна лошо против Пик Сегед, дозволувајќи унгарскиот тим да има предност од еден гол (15:14), но и покрај лошата дисциплина (пет исклучувања) не дозволија изненадување и стигнаа до 35:28 гостинска победа.

Кил, пак, покажа „заби“ против Елверум, победувајќи со големи 10 гола разлика (36:26). И без Сандер Сагосен, бундеслигашот водеше од стартот до финишт на мечот предводен од Харалд Реинкинд (6 гола) и Патрик Винцек и Никлас Екберг (по 5 гола).

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ
ГРУПА А
ППД Загреб – ГОГ 20.45 ч.
ГРУПА Б
Кил – Елверум 36:26 (17:13)
Пик Сегед – Барселона 28:35 (15:14)
Кјелце – Нант 20.45 ч.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Словенките ја исфрлија Србија, Хрватска со последниот шут до реми со Швајцарките

Пујол и Рамос му дадоа поддршка на Пике: Не може да ти ја одземат среќата

Барселона ќе му понуди нов договор на Дембеле

Животот е поважен од фудбалот: Мечот Кадиз – Барселона во прекин

Барселона сака да прекине негативна традиција долга 16 години

Обамејанг се јави по бруталниот напад во сопствениот дом: Ќе се вратам многу бргу