Кевин Дурент најдобар кошаркар во САД за 2021 година

Од:

Откако го освои својот трет олимписки златен медал изминатото лето на Игрите во Токио, Кевин Дурент е прогласен за кошаркар на годината во САД за 2021 година.

dobivaj vesti na viber

– Толку многу големи спортисти произлегуваат од кошарката во САД и општо репрезентациите во сите спортови, и затоа да се биде избран за еден од врвните спортисти е чест. Многу сум благодарен за можноста и благодарен што ја добив оваа награда, вели Дурант.

Ова е трет пат кошаркарот на Бруклин нетс да биде награден како кошаркар на годината во САД. Претходно, наградата ја доби во 2010 година, а во 2016 година ја подели со Кармело Ентони.

Дурент стартуваше во сите шест олимписки натпревари за САД, и имаше просек од 20,7 поени, 5,3 скока и 3,7 асистенции по натпревар.

Би можело да ве интересира

НБА ќе доделува две нови награди, во чест на Лери Бирд и Меџик Џонсон

А1он

Јокиќ по 16. пат со трипл-дабл оваа сезона, Денвер подобри од Сакраменто

Ана Ололовска

Сабонис за Халибуртон – Трејд на релација Индијана-Сакраменто

Ана Ололовска

Адетокумбо ги растури Лејкерси, Финикс победија во Филаделфија

Ана Ололовска

Леброн се врати, Лејкерси го добија старото дерби со Никси

Ана Ололовска

Пауел и Ковинготн во ЛА Клиперс, Бледсо во Портланд

Ана Ололовска