Кер: Династијата Булс заврши 98 година со причина, се собра многу замор

Од:

Поранешниот дефанзивец на Чикаго булс, а сега главен тренер на Голден Стејт, Стив Кер, објасни зошто легендарната династија Булс заврши по сезоната 97/98.

– Знаевме дека готово е. Доживеавме толку силен емоционален стрес што луѓето не го разбираат. Кога еден тим ќе изгуби залет, енергија и мотивација, тоа е готово. Многу луѓе прашуваат што ќе се случеше ако се вративме, дали ќе освоевме осум титули по ред ако Мајкл Џордан не одеше во бејзбол. Беше невозможно. Сè заврши не без причина, се собра многу замор. Мораше да заврши, изјави Кер за „Essential Sports“.

Чикаго булс во ерата на Мајкл Џордан доминираше во НБА лигата освојувајќи шест шампионски титули од 1991 до 1998 година.

Би можело да ве интересира

Адебајо ќе потпише рекорден договор во историјата на Мајами

Ана Ололовска

Казинс кариерата ќе ја продолжи во Хјустон

Ана Ололовска

Донован Мичел го продолжи договорот со Јута

Ана Ололовска

Канадските власти не ги пуштаат Репторс да играат во Торонто

Жарко Настоски

Хејворд ја одби опцијата за последната сезона во Бостон

Ландов

Рики Рубио по три години се врати во Минесота

Жарко Настоски