Кенијката Чепнгетич го собори светскиот рекорд во полумаратон

Од:

Кениската атлетичарка Рут Чепнгетич го собори денеска во Истанбул светскиот рекорд во полумаратон, истрчувајќи ја патеката од 21 километри со време од 1:04:02.

Новиот светски рекорд е за речиси половина минута побрзо време од постигнувањето (1:04:31) на Етиопјанката Абабел Јешанех, од февруари 2020 година во Обединетите Арапски Емирати.

Кенијката Чепнгетич воедно е и светски првак во полумаратон.

На полумаратонот во Турција, и покрај пандемијата на коронавирус, на стартот се појавија околу 4.000 натпреварувачи во машка и женска конкуренција.

Би можело да ве интересира

Уште двајца руски олимписки шампиони во атлетика суспендирани поради допинг

Жарко Настоски

Јанг Џијау го собори светскиот рекорд на 20 километри брзо одење

Ана Ололовска

Јован Стојоски сам ќе ја брани честа на Македонија на претстојното Европско првенство во сала

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Падна еден од најстарите спринтерски рекорди: Грент Холовеј со ново најбрзо време во историјата на 60 метри со пречки

Жарко Настоски

Злато за Ивановски на 3.000 метри на атлетската Балканијада во Истанбул

Ана Ололовска

„Виси“ рекордот на Стефка Костадинова во скок во височина од 1987 година – 19-годишната Украинка Махучих прескокна 206 сантиметри

Жарко Настоски