Кек останува селектор на Словенија до 2024

Од:

Наспроти шпекулациите дека би можел да седне на клупата на хрватскиот шампион Динамо Загреб, 60-годишниот фудбалски стратег Матјаж Кек го продолжи договорот со Фудбалската федерација на Словенија и останува селектор до завршувањето на квалификациите за ЕУРО 2024.

– Матјаж Кек ќе ја предводи словенечката репрезентација и во следниот циклус на Лигата на нации на УЕФА и квалификациите за Европското првенство во 2024 година, објави Словенечката федерација.

Кек ја предводеше Словенија од 2027 до 2011 година, а на селекторската клупа повторно седна на крајот од 2018 година.

Би можело да ве интересира

Во Словенија речиси 10 илјади нови случаи, 68 отсто од тестираните се позитивни

Ана Ололовска

Повеќе од две третини од тестираните во Словенија имаат корона

Катерина Павлова-Николовска

Изборите во Словенија закажани за 24 април

А1он

Анкети: Словенечките лекари незадоволни од статусот и платите

А1он

Логар: Интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ е важна за стратешката позиција на блокот во светот

А1он

Хаос во Словенија: повеќе од 12.000 новозаразени, илјадници ПЦР примероци остануваат необработени поради ограничениот лабораториски капацитет

Ана Ололовска