Кејн го предводеше Чикаго до победа против Бостон

Од:

Хокеарите на Чикаго го победија Бостон со 3:1 во петтиот дуел од финалната серија во НХЛ и се наоѓаат на само една победа до освојување на шампионскиот трофеј.

Во 18. минута од првата третина домаќините поведоа со 1:0 со голот на Кејн, а истиот играч во 6. минута од вториот период зголеми на 2:0. Во последната третина двете екипи постигнаа по еден гол. Прво Бостон преку Чејр намали на 2:1, а потоа Боланд ги постави конечните 3:1.

Натпреварот број 6 од финалната серија се игра ноќта понеделник кон вторник.

Би можело да ве интересира

Поставен нов рекорд во финалето на „Стенли купот“

Ана Ололовска

Прво финале за Вашингтон во НХЛ по пауза од две децении

Ана Ололовска

Титулата во НХЛ лигата за Питсбург

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Ја полуде публиката со својот задник на големиот екран

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Хокерски голман постигна гол во последните секунди од натпреварот

Емир Латифовиќ

Чикаго Блекхокс и Отава Сенаторс во вториот круг

Емир Латифовиќ

Leave a Comment

2 × five =