Кејн го предводеше Чикаго до победа против Бостон

Хокеарите на Чикаго го победија Бостон со 3:1 во петтиот дуел од финалната серија во НХЛ и се наоѓаат на само една победа до освојување на шампионскиот трофеј.

Во 18. минута од првата третина домаќините поведоа со 1:0 со голот на Кејн, а истиот играч во 6. минута од вториот период зголеми на 2:0. Во последната третина двете екипи постигнаа по еден гол. Прво Бостон преку Чејр намали на 2:1, а потоа Боланд ги постави конечните 3:1.

Натпреварот број 6 од финалната серија се игра ноќта понеделник кон вторник.

Продолжуваат преговорите меѓу МОК и ИХФ за учество на хокеарите од НХЛ на Олимпијадата 2022

НХЛ и МОК сè уште не договориле учество на хокеарите на лигата на Олимписките игри во 2022 година

Играчите во НХЛ ќе бидат подложени на брзи тестови на коронавирус пред натпреварите

НХЛ го одобри составот на дивизиите за сезоната 2020/21, едната група е целосно канадска