Кавани прв двоен стрелец на двете полуфиналиња во последните 35 години во евро-куповите

Од:

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Единсон Кавани постигна два гола синоќа во полуфиналниот натпревар од Лигата на Европа со Рома (2:3). Во првиот натпревар (6:2) 34-годишниот Уругваец исто така двапати го погоди голот на римјаните.

Кавани стана првиот фудбалер во последните 35 години кој постигнал два гола во секое од двете полуфиналиња на едно европско натпреварување.

Пред Кавани, во сезоната 1985/86, напаѓачот на Келн, Клаус Алофс, постигна два гола на првиот натпревар од полуфиналето на Купот на УЕФА против белгиски Варегем (4:0), а во второто постигна хет-трик (3:3).

Би можело да ве интересира

Рашфорд: Нема да се предадеме, жалиме за трофејот

Ана Ололовска

Виљареал на пенали ја освои Лига Европа

Ана Ололовска

Артета: Арсенал доминираше во второто полувреме, но не беше доволно добар во првиот дел

Ана Ололовска

Солскјер: Го имаме еден од најдобрите голмани на светот

Ана Ололовска

Да не беше Виљареал, само англиски клубови ќе играа во европските финалиња годинава

Жарко Настоски

Артета по поразот од Виљареал: Имаме активен резултат пред реваншот

Ана Ололовска