Катар го освои Купот на Азија

Од:

Катар го оствари најголемо достигнување во фудбалската историја и го освои Купот на Азија. Во финалната средба во Абу Даби, фудбалерите на Феликс Санчез го потчинија тимот од Јапонија, победувајќи го четирикратниот шампион на континентот со 3:1, за да стигнат до титулата.

dobivaj vesti na viber

Домаќините на СП 2022 го изминаа патот до финалниот дуел без да дозволат ниту еден гол, а на крајот го завршуваат турнирот со 7 победи во 7 натпревари и гол разлика 19:1.

Во херој во мечот за трофејот се претвори Акрам Афиф, кој е во сопственост на шпански Виљареал, но игра како позајмен во матичниот клуб Ал Сад. 22-годишното крило асистираше за првите два гола на катарците и стави точка на спорот, реализирајќи го третиот погодок од пенал.

Досегашното врвнопостигнување на Катар во Азискиот куп беше петтото место во четвртина век – во 1984 година во Малезија.

Алмоез Али пак го собори рекордот на саудиската легенда Али Даеи за најмногу постигнати голови во рамките на еден турнир, откако против Јапонците го нанижа деветтиот погодок, завршувајќи како најдобар голгетер на турнирот.

Би можело да ве интересира

Предупредување до Катар дека може да остане без Мундијалот

Предраг Петровиќ

Објавена прогнозата за Мундијалот – кој ќе биде победник?

Предраг Петровиќ

Крај на сагата околу Манџукиќ, дефинитивно се сели во Катар

Татјана Ташкова

Катар домаќин на Купот на Заливот без учество на три држави кои бојкотираат

Ана Ололовска

Чави: Системот во Катар функционира подобро отколку во Шпанија

Ана Ололовска

Селекторот на Катар: Дојдовме да играме фудбал, не да се сликаме со Меси