Катар домаќин на Купот на Заливот без учество на три држави кои бојкотираат

Од:

Катар ќе биде домаќин на фудбалскиот Куп на нации на Персискиот Залив без учество на три држави кои ќе го бојкотираат натпреварувањето. Катар повеќе од две години е под блокада на соседните земји – Саудиска Арабија, Бахреин и Обединетите Арапски Емирати.

Во јуни 2017 година, тие ги прекинаа дипломатските односи со Доха, обвинувајќи го за поддршка на тероризмот и ја воспоставија својата транспортна и економска блокада.

Купот на нации на Персискиот Залив или Купот на Заливот, се одржува на секои две години. На турнирот традиционално учествуваат осум земји од регионот.

– Катар е подготвен да го организира 24. Куп на Заливот, кој започнува на 27 ноември и ќе се одржи на стадионот„ Ал-Калифа “, модернизиран за Светското првенство во 2022 година. На турнирот ќе учествуваат пет репрезентации, објави Јасим ар-Румахихи, генералниот секретар на организацискиот комитет на натпреварувањето.

Катар ќе биде домаќин на купот на Персискиот Залив по четврти пат во 51 година од постоењето на овој фудбалски турнир.

Би можело да ве интересира

Сенегал-Холандија дерби на вториот мундијалски ден

Предупредување до Катар дека може да остане без Мундијалот

Предраг Петровиќ

Објавена прогнозата за Мундијалот – кој ќе биде победник?

Предраг Петровиќ

Крај на сагата околу Манџукиќ, дефинитивно се сели во Катар

Татјана Ташкова

Чави: Системот во Катар функционира подобро отколку во Шпанија

Ана Ололовска

Селекторот на Катар: Дојдовме да играме фудбал, не да се сликаме со Меси