Каталонските сепаратисти имаат намера да се соберат на „Камп Ноу“ пред натпреварот Барселона – Реал Мадрид

Од:

Сепаратистичкото движење „Каталонски демократски цунами“ во Каталонија шири повици за митинзи на „Камп Ноу“ пред дерби натпреварот на Шпанското фудбалско првенство меѓу Барселона и Реал Мадрид, закажан за 18 декември.

Овој натпревар требаше да се одржи на 26 октомври, но тогаш заради масовните собири во Барселона, од безбедносни причини беше одложен за декември.

Сепак, приврзаниците на независноста на Каталонија решија да користат гласен знак и да одржат нови митинзи – токму на стадионот „Камп Ноу“, каде ќе се игра натпреварот.

– Во исклучителна ситуација, мора да дејствувате исклучиво. Затоа, ние свикуваме масовен митинг на 18 декември во областа „Камп ноу“, се вели во соопштението на „Демократскиот цунами“.

Движењето посочи четири места на собирање околу стадионот, што може да го блокира пристапот на гледачите до арената.

Би можело да ве интересира

Тим од трета лига го отстрани Атлетико од Купот на Шпанија

Ана Ололовска

Себалос бара од Реал да го раскине договорот за закуп со Арсенал

Ана Ололовска

Зидан: Бејл има повреда на глуждот, мислам дека не е сериозна

Ана Ололовска

Тренерот на Ибица за голот на Барса во 95. минута: Катастрофа

Ана Ололовска

Меси, Пике и Бускетс не се во составот на Барселона за дуелот со Ибица

Ана Ололовска

Поранешниот секретар на Осасуна призна дека клубот местел натпревари

Ана Ололовска