Кармело Ентони: Не ми се допаѓаат споредбите меѓу Леброн и Џордан

Од:

Кошаркарот на Портланд, Кармело Ентони изјави дека не ги сака споредбите помеѓу Леброн Џејмс и Мајкл Џордан.

– Не ми се допаѓа сето ова. И ова го велам затоа што не го цениме она што се случува пред нашите очи. Секој пат кога ќе ги споредите старата школа и новата школа, се прашувам, зошто не можеме само да го цениме она што секој дава допринос за развојот на оваа игра?

Разбирливо е дека Мајкл е најголемиот играч во историјата. Сите го знаеме тоа. Зошто да не го кажеме ова, но во исто време да искажеме благодарност до Леброн додека тој е тука? Зошто да не речеме: МЈ беше одличен, Леброн беше одличен, Коби исто така одличен? Ние треба сега да зборуваме гласно затоа што ова е наше, изјави Ентони.

Во последно време, по документарецот „Последниот танц“ за Чикаго Булс во ерата на Џордан, зачестија дилемите во јавноста дали Мајкл е подобар од Леброн.

Би можело да ве интересира

Рондо доби скршеница на палецот и ќе пропушти два месеца

Ана Ололовска

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Ана Ололовска

Кари ќе добива повеќе одмор следната сезона

Ана Ололовска

Јокиќ не долета во Орландо со својот тим

Ана Ололовска

Сакраменто стана седмиот тим што го затвори тренинг комплексот поради коронавирус

Ана Ололовска

Лејкерс и Никс се опции за Лилард