Карлос Слим го купува Гетафе

Од:

Шпанскиот прволигаш Гетафе би можел да стане најбогатиот клуб на светот, поточно власта во клубот би можел во свои раце да ја земе најбогатиот човек на планетава!

dobivaj vesti na viber

Според пишувањата на шпанските медиуми, Мексиканецот Карлос Слим се одлучи да влезе во светот на фудбалот.

Изборот падна на Гетафе, клубот од мадридското преградие, кој моментално е во сопственост на Ројал Емирати групацијата, која го купи клубот пред една ипол година за сума од 90 милиони евра.

Карлос Слим е директор на телекомукациските мрежи, а веќе неколку години во низа се наоѓа на првото место на најбогатите луѓе на светот. Моментално неговото целокупно богатсво изнесува 70 милијарди евра.

Тој даде ветување дека кога ќе го превземе Гетафе тој клуб потполно ќе се стабилизра, и дека парите во ниеден момент нема да бидат проблем , кога се во прашање засилувањата и дека Гетафе ќе се бори за титулата во Примера.

Би можело да ве интересира

Спотифај нов спонзор на Барселона – тригодишен договор вреден 280 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

Барса во „бурен“ меч го доби Атлетико за да гo помине на табелата

Ана Ололовска

Браис Мендез два пати го совлада Димитриевски – Селта го победи Рајо Ваљекано

Ана Ололовска

Пресврт победи за Мајорка и Елче

Ана Ололовска

Лапорта призна дека е бесен што Дембеле не замина во јануари

А1он

Чави по поразот од Реал: Вознемирен сум, игравме добро, заслуживме повеќе

Ана Ололовска

Leave a Comment

one × one =