Кари ќе добива повеќе одмор следната сезона

Од:

Тренерот на Голден Стејт, Стив Кер, ја коментираше ситуацијата со плејмејкерот на тимот, Стеф Кари.

Минатата сезона, 32-годишниот бек имаше проблеми со повреди на рацете, што му овозможи да учествува на само пет натпревари од регуларната сезона за трикратните шампиони.

Ова ќе предизвика Кер и тренерскиот персонал да започнат да ги ограничуваат минутите на Стеф, започнувајќи со следната кампања.

– Стеф Кари беше во најдобар момент во последните неколку години. Ако ништо друго, на нас зависи барем да се обидеме да ги контролираме неговите минути на паркетот. Отсекогаш сме биле благословени со многу талентирани играчи на нашиот тим. Во моментов ние ја немаме истата длабочина како порано. На нас е, тренерскиот персонал, да се увериме дека Кари ќе го добие одморот што му е потребен и ние да не го исцрпуваме, објасни Кер за „Атлетик“.

За време на доминацијата на „воините“, Кари честопати не учествуваше во последната четвртина од натпреварите, едноставно затоа што Голден Стејт беа пресилни и обезбедуваа удобно водство во натпреварите пред последниот период.

Би можело да ве интересира

Заврши НБА сезоната за Џарен Џексон од Мемфис

А1он

Лејкерси ја освоија Западната конференција за првпат по цела деценија

А1он

Орландо го совлада Сакраменто за петта победа по ред

Ана Ололовска

Актуелниот шампион на НБА убедлив против Лејкерси

А1он

НБА и Здружението на играчи се согласија за поголемо осигурување при сериозни повреди

Ана Ололовска

Леброн го реши дербито на Л.А. при рестартирањето во НБА

Ана Ололовска