Карабатиќ се бранеше со молчење, му се заканува затвор до пет години

Од:

Според пишувањето на француските медиуми, браќата ракометари Никола и Лука Карабатиќ се бранеа со молчење.

Ракометарите се осомничени дека учествувале во местењето на натпреварот од 24 коло на француската лига против екипата на Сесон Севињи во кој што изгубиле со 31:28, а коефициентот за победа бил 45.

Доколку играчите признаат или се докаже дека намерно го пропуштиле натпреварот против екипата Сесон Севињи, на кој нивните сопруги, девојки и блиски луѓе на клубот,  заработиле преку 200 илјади евра, на сите играчи за вмешаност во местење на натпревари и корупција, им се заканува затвор до пет години плус парична казна.

Приведени беа вкупно 12 лица од кои 8 ракометари на Монпеље, двајца на ПСЖ и спомнатите девојки и сопруги.

Би можело да ве интересира

Тестови за бременост без знаење на ракометарките во Франција

А1он

ЕХФ го казни Веселин Вујовиќ со 2.000 евра поради неспортско однесување

Драган Поповски

Фуксе го претстави Криштопанс

Драган Поповски

Фуксе Берлин му посака добредојде на Кристопанс

Ана Ололовска

Норвежаните имаат премија од 18.000 евра за титула на ЕП во ракомет

Кокшаров повеќе не е селектор на Русија

Ана Ололовска

Leave a Comment

18 + 3 =