Капитените на Барселона со луто писмо до управата на клубот

Од:

Екипата на Барселона е заглавена во институционална криза со непредвидливи последици. После понижувачкиот пораз од Баерн Минхен со 2:8 пред нешто повеќе од два месеци, клубот се најде во сериозен нокдаун. Во меѓувреме, беше побарано гласање за недоверба на претседателот Хосеп Марија Бартомеу, играчите се закануваа за напуштање на клубот и ситуацијата беше постојано напната.

Последниот „испад“ на управата на клубот беше барањето за намалување на платите на играчите за 30 отсто. Во четвртокот имаше извештаи за писмо испратено од капитенот Лионел Меси, кое дава подлабока слика за горчливата комуникација помеѓу тимот и бордот на директори.

Според шпанскиот дневен весник „Мундо Депортиво“, четворицата капитени на тимот, Лео Меси, Жерар Пике, Серхио Бускетс и Серхи Роберто, испратиле писмо до претседателот Бартомеу и неговите соработници, опишувајќи го намалувањето на платите како „непријатно“. Во исто време, повторно се покрена темата за „шемата на режисерите“, во која уште еднаш играчите веруваат дека раководството на тимот сака да ги направи играчите „лоши момци“.

Во писмото до управниот одбор, капитените уверуваат дека „нема да толерираат тоа дека Барселона ги крши нивните права“. Четворицата исто така велат дека се „иритирани и фрустрирани“ од начинот на кој клубот управува со работите во време на криза. Меси и компанија исто така појаснуваат дека немаат намера да седнат на маса за какви било преговори.

Би можело да ве интересира

Барселона верува дека договорот со Фати важи до 2024 година, застапникот на фудбалерот смета дека е 2022 година

Ана Ололовска

Тер Штеген: Се надевам дека Меси ќе остане во Барселона и ќе биде среќен

Ана Ололовска

Феран Торес по хет-трикот против Германија: Не можам да изразам колку сум среќен

Ана Ололовска

Рамос ќе го продолжи договорот со Реал Мадрид на две години

Ана Ололовска

Атлетико се вклучи во борбата за Чалханоглу

Ана Ололовска

Барселона започна преговори со Фати за нов договор

Ана Ололовска