Канадските власти не ги пуштаат Репторс да играат во Торонто

Од:

Канадската влада го одби барањето на НБА-тимот Торонто Репторс да игра кошаркарски натпревари во претстојната сезона во матичниот град поради пандемијата на коронавирусот.

Таквата одлука е донесена затоа што во САД „вирусот Ковид-19 е премногу распространет“ за да се дозволи патување преку границата, кое не е неопходно.

Според локални медиуми, постои можност во одреден момент следната година, таа одлука да биде преиспитана.

Натпреварите од сезоата 2020/2021 ќе ги играат во Тампа на Флорида, соопштија од клубот.

Би можело да ве интересира

Леброн го тужи сопственикот на Мајами

Ана Ололовска

Јанис Адетокумбо утре ќе се врати во САД

Ана Ололовска

Тејтум: Планирам да останам во Бостон многу долго

Ана Ололовска

Без „Ол стар“ натпревар во НБА сезоната 2020/21

Ана Ололовска

Адебајо ќе потпише рекорден договор во историјата на Мајами

Ана Ололовска

Казинс кариерата ќе ја продолжи во Хјустон

Ана Ололовска