Калгари организира референдум за организација на ЗОИ 2026

Од:

Во канадскиот град Калгари на 13 ноември ќе се одржи референдум на кој жителите на градот ќе треба да одлучат дали ќе ја прифатат апликацијата за учество во трка за домаќин на Зимските олимписки игри во 2026 година.

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) одобри три апликации за ЗОИ 2026. Во потесен круг влегоа Калгари, италијанскиот Милано со Кортина Д’Ампецо и шведскиот Стокхолм.

Калгари еднаш веќе беше домаќин на Зимски олимписки игри – во 1988 година, додека Кортина Д’Ампецо во 1956 година.

Одлуката за домаќин на Зимската олимпијада 2026 ќе биде познат во 2019 година.

Следните Зимски олимписки игри ќе се одржат во Пекинг, Кина.

Би можело да ве интересира

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Ана Ололовска

Жителите на Калгари на референдум ја отфрлија кандидатурата за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Милано и Кортина д’Ампецо претенденти за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Торино се повлече од заедничката кандидатура за ЗОИ 2026

Наум Локоски

Милано и Торино со заедничка кандидатура за ЗОИ 2026

Наум Локоски