Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Од:

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16).

Со оваа победа, кадетите обезбедија опстанок во А дивизија. Последните три рангирани земји идното лето ќе настапуваат во дивизија Б.

Андреј Митревски со 25 поени беше најефикасен во македонскиот состав.

По ден предвиден за одмор (15. август) нашите репрезентативци ќе продолжат со настапот на првенството против Словенија, со која ќе се бориме за пласман од деветтото до дванаесеттото место.

Натпреварот е закажан за 16. август, со почеток во 21:00 часот.

Би можело да ве интересира

Еуро Никел ја прекина победничката серија на МЗТ

Ана Ололовска

Куманово го изненади Гостивар во првата кошаркарска лига

Ана Ололовска

Јуниорскиот тим на МЗТ Скопје го победи и Задар, вечерва е најтешкиот тест

Јуниорите на МЗТ триумфираа во меч од АБА лигата

МЗТ Скопје со победа се враќа од гостувањето во Белград

Македонските кошаркари од руски Перм ги почнуваат квалификациите за Евробаскетот 2021

Ана Ололовска