Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Од:

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16).

Со оваа победа, кадетите обезбедија опстанок во А дивизија. Последните три рангирани земји идното лето ќе настапуваат во дивизија Б.

Андреј Митревски со 25 поени беше најефикасен во македонскиот состав.

По ден предвиден за одмор (15. август) нашите репрезентативци ќе продолжат со настапот на првенството против Словенија, со која ќе се бориме за пласман од деветтото до дванаесеттото место.

Натпреварот е закажан за 16. август, со почеток во 21:00 часот.

Би можело да ве интересира

Раководството на кошаркарската Федерација на средба со клубовите

Кадетите завршија на 12 место на ЕП во Удине

МЗТ потврди за смртта на нивниот поранешен кошаркар

МЗТ потпиша со младиот Волкановски

Македонската женска кошаркарска репрезентација до 14 години ќе одигра контролен натпревар со Бугарија

Претсезонски семинар за кошаркарски судии