Јувентус загуби со три голови разлика во Серија А за прв пат од 2011 година

Од:

Јувентус синоќа на свој терен загуби од Фиорентина со 3:0 во 14. коло од Серија А. Ова е најголемиот пораз во домашните натпреварувања за „Старата дама“ од 30 јануари 2019 година. Тогаш тимот загуби од Аталанта со ист резултат во Купот на Италија.

На домашен терен, Јувентус нема претрпено пораз од три гола од 3 април 2018 година, кога беше совладан од Реал Мадрид (3:0) во Лигата на шампионите.

Воедно, ова е исто така најголемиот пораз на „Бјанконерите“ во Серија А од 9 јануари 2011 година (0:3 од Наполи).

На домашен терен во италијанскиот шампионат, клубот нема загубено три или повеќе голови од 6 јануари 2011 година – тогаш беше 1:4 со Парма.

Би можело да ве интересира

„Кориере Фиорентино“: Фиорентина разговараше со Сари

Ана Ололовска

Пирло: Јувентус до крај ќе се бори со Интер за шампионската титула

Ана Ололовска

Роналдо постигна 25 гола 14 сезони по ред

Ана Ололовска

Пиоли: Пред три месеци би биле среќни да бидеме таму каде што сме сега

Ана Ололовска

Инзаги слави јубилеј – 100 победи како тренер во Серија А

Ана Ололовска

Кулибали и Гулам се враќаат во тимот на Наполи по прележаниот коронавирус

Ана Ололовска