Јувентус за прв пат во 123-годишната историја настапи без Италијанците во одбраната

Од:

Натпреварот од 4. коло од групната фаза во Лигата на шампионите против Ференцварош (2:1) беше уникатен за Јувентус. За прв пат по 123 години и 4371 натпревар од својата историја, клубот од Торино играше без Италијанци во одбранбената линија и на голот.

Голман на синоќешниот меч беше полскиот интернационалец Војчечх Шчесни, додека во дефанзивната линија се најдоа Бразилците Алекс Сандро и Данило, Колумбиецот Хуан Квадрадо и Холанѓанецот Матијас де Лихт.

Во почетниот состав се најде само еден италијански фудбалер, играчот за врска Федерико Бернардески.

Би можело да ве интересира

УЕФА нема да го презакаже финалето во ЛШ и покрај влошената состојба со коронавирус во Турција

Ана Ололовска

Челзи за прв пат од 2014 година ќе игра во полуфиналето во ЛШ

Ана Ололовска

Покетино по елиминацијата на Баерн: Тешко е да уживате во играта кога сте на работ

Ана Ололовска

Милан не сака размена на играчи со Јувентус

Жарко Настоски

Винисиус е играч на неделата во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Мбапе: Ноер е еден од најдобрите голмани во светот

Ана Ололовска