Јувентус потроши над 20 милиони евра на агенциски такси во 2020 година

Од:

Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) објави податоци за надоместоците за агенциите од страна на клубовите од Серија А во 2020 година.

Најмногу од сите меѓу клубовите потрошени на агенциски такси е Јувентус со 20,8 милиони евра. Рома е на второто место (19,2 милиони евра), додека Милан е трет (14,3 милиони евра). Следуваат Наполи со 12 милиони евра, Фиорентина со 9,7 милиони евра и Интер со 9 милиони евра.

Вкупниот износ за агенциските такси во 2020 година изнесува 138 милиони евра, што е за скоро 50 милиони евра помалку од 2019 година.

Би можело да ве интересира

Роналдо ја доби најлошата оценка за мечот на Јувентус против Милан

Ана Ололовска

Пирло наскоро може да добие отказ од Јувентус

Ана Ололовска

Пиоли: Против Јувентус покажавме дух на пожртвуваност

Ана Ололовска

Лукаку: На Серија А и се потребни играчи од типот на Ибрахимовиќ и Роналдо

Ана Ололовска

Пјаниќ може да оди во Челзи или Интер

Ана Ололовска

Фонсека ќе ја напушти Рома по завршување на сезоната

Ана Ололовска