Јувентус и ПСЖ преговараат за размена за Емре Џан и Паредес

Од:

Јувентус и Пари Сен Жермен подготвуваат размена на фудбалери преку јануарскиот преоден рок. „Тутоспорт“ откри дека „бјанконерите“ се подготвени да го пуштат Емре Џан во Париз и да го доведат Леандро Паредес во спротивна насока. И двајцата играчи се согласиле на договорот.

Јуве има проблеми во средниот ред од почетокот на сезоната, главно поради повредите на Сами Кедира, Арон Рамзи и Блеиз Матуиди. И покрај неговиот ограничен избор, Маурисио Сари воопшто не се потпира на Џан, оставајќи го надвор од составот на Лигата на шампионите. Самиот фудбалер не го криеше незадоволството од овој факт и го искажа јавно.

Паредес може да биде добро решение за гигантот од Торино. Тој има искуство во Серија „А“ од својот период во Рома, а потоа играше многу силно со тимот на Зенит пред да се пресели во ПСЖ. Аргентинецот е одобрен од спортскиот директор на Јувентус, Фабио Паратичи.

Што се однесува до Емре Џан, трансферот во францускиот хегемон би бил одличен излез од ситуацијата за него. За Германецот се заинтересирани и Борусија Дортмунд и Фиорентина, но неговата желба е да им се придружи на Нејмар и компанија.

Би можело да ве интересира

Ериксен го извести Леви за неговата намера да се пресели во Интер

Ана Ололовска

Наполи прв полуфиналист во италијанскиот куп

Ана Ололовска

Идоли на Мбапе беа, Зидан, Кристијано и Бразилецот Роналдо

Ана Ололовска

Аталанта загуби од аутсајдерот СПАЛ

Ана Ололовска

Јанг минува прегледи во Интер

Ана Ололовска

Пиоли воодушевен од влијанието на Ибрахимовиќ во Милан

Ана Ололовска