Јувентус и ПСЖ ги договараат конечните детали за трансферот на Икарди

Од:

Пари Сен-Жермен се согласи да го пушти напаѓачот Мауро Икарди во Јувентус. Сепак, Французите се подготвени да го дадат на позајмица 28-годишниот Аргентинец за оваа сезона само под услов клубот од Торино да го откупи трансферот на играчот следното лето, објави новинарот Џанлука Ди Марцио.

Во Јувентус се уште не се сигурни дека вреди да се согласат токму на такви услови.

Икарди се приклучи на ПСЖ од Интер. Како дел од францускиот тим, напаѓачот учествуваше на 66 натпревари на сите турнири, постигна 35 гола и оствари 10 асистенции.

Моменталниот договор помеѓу аргентинскиот напаѓач и францускиот клуб има важност уште три сезони. Порталот „Трансфермаркт“ ја проценува вредноста на играчот на 40 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Фиорентина бара неодложни промени во фудбалскиот свет

Ана Ололовска

Абрахам неизвесен за дербито со Јувентус

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Светскиот првак ја освои Лигата на нации: Франција преку Шпанија до титулата

Манчини најбрзо ја предводеше Италија до 30 победи

Претседателот на Ла Лига: Можам да докажам дека ПСЖ го крши финансискиот фер плеј, овој клуб го повредува европскиот фудбал

Ана Ололовска

Дибала се договори со Јувентус

А1он