Јувентус го претрпе најголемиот пораз во Лигата на шампионите во последните 63 години

Од:

Јувентус синоќа загуби на гостувањето кај Челзи со 4:0 во натпреварот од 5. коло во Лигата на шампионите. Торинскиот клуб го претрпе најголемиот пораз во Лигата на шампионите во последните 63 години.

dobivaj vesti na viber

Во октомври 1958 година, Јувентус загуби од австриски Винер со 7:0 во прелиминарното коло од тогашниот Куп на шампионите.

Последен пат Јувентус загуби со четири гола разлика во февруари 2004 година на натпреварот против Рома (0:4).

По пет кола во Х-групата, Јувентус и Челзи со по 12 бода се пласираа во плејофот од Лигата на шампионите, Зенит е трет со четири бода и ќе продолжи во баражот за Лигата на Европа, последен е Малме со само еден освоен бод.

Би можело да ве интересира

Повредата на Ди Марија не е сериозна

Јувентус го комплетираа трансферот на Филип Костиќ

Јувентус е блиску до потписот на Мемфис Депај

Јуве и Атлетико ќе играат утре, но не во Израел, туку во Торино

Де Лихт сакал да игра „Сарибол“ со Јувентус, разочаран од дефанзивната игра во Италија

Јувентус бара замена за повредениот Погба