Јуниорскиот тим на МЗТ остана без место на фајнал-форот во АБА

Од:

Со поразот од Копер Приморска од 82:87, јуниорскиот тим на МЗТ Скопје Аеродром за кошаркари до 19 години, остана без пласман на финалниот турнир во јадранската лига.

На младите „штркови“ им требаше победа против Словенците, но не успеаја да ја извојуваат, па го освоија третото место во својата група, која се играше во Задар, а на завршниот турнир одат најдобрите две (Црвена звезда и Копер Приморска).

Кај МЗТ кој на мечот со Приморска даде 12, а прими 15 тројки, се истакнаа Митевски, Исајлоски, Орлов и Андоноски, потпомогнати од Кацарски и Карталовиќ.

Би можело да ве интересира

МЗТ ќе се жали на ригорозната казна од АБА-лигата

Ана Ололовска

АБА 2 лига: Сплит му нанесе петти пораз на МЗТ Скопје во сезоната

Ана Ололовска

МЗТ Скопје казнет од АБА со 15 илјади евра и еден меч без публика

Ана Ололовска

Кочов: Пред сезоната Сплит беше мој фаворит за највисок пласман

Ана Ололовска

АБА 2: МЗТ Скопје ја реши Сутјеска

А1он

МЗТ Скопје немоќен во Чачак

Ана Ололовска