Јунајтед нуди 45 милиони евра за Дембеле

Од:

Со понуда од 45 милиони евра за напаѓачот на Лион, Муса Дембеле, Манчестер Јунајтед ја започна трката за засилување на своите редови во летниот преоден рок.

Според француските медиуми, сега се чека одговорот на францускиот клуб, кој по се изгледа ќе биде позитивен, ако се знае дека Лион за трансферот на Дембеле од Селтик пред речиси една година платиле 20 милиони евра.

Одличниот 22- годишен фудбалер имаше многу добра сезона, односно постигнал 23 голови и шест асистенции во вкупно 51 одигран натпревар, а медиумите веќе пишуваат дека на „Олд трафорд“ ќе го замени Ромелу Лукаку, кого „црвените ѓаволи“ сакаат да го продадат.

Натурализираниот Французин, кој по потекло е од Мали, освен за Лион и Селтик, играл и во лондонскиот Фулхам, каде пристигнал уште на 15 годишна возраст.

Би можело да ве интересира

Бензема против ПСЖ треба да разбива два малери

Клоп: Манчестер сити е најдобриот тим на светот

Ана Ололовска

Клоп: Влијанието на британската клима врз продолжувањето на договорот? Тоа беше германски хумор

Ана Ололовска

Грешка на Сити – го платија 65 милиони, а одигра само една минута

Де Геа го продолжи договорот со Јунајтед

Азар: Во Англија, поразите не ги сфаќаат трагично како во Шпанија