Јотовски се проби на 700-то место на АТП листата

Од:

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски се проби на 700.место на АТП листата што е негов најдобар ранг во кариерата откако му беше забележан пласманот од четвртфиналето од претходната недела.

Јотовски во моментов има 36 поени, а скок ќе направи и следната недела кога ќе му бидат запишани поените од вчерашното финале во Ваљево. Јотовски има скок од девет позиции. Најдобар ранг на денешната АТП листа бележи и Стефан Мицов, кој со 6 поени се наоѓа на 1.214 место. Мицов напредуваше 59 позиции.

И покрај падот од пет позиции Димитар Грабул и натаму е најдоброрангиран Македонец со 57 поени се наоѓа на 563.место. Пласман на АТП листата имаат уште Шендрит Деари – 1.299 место и Бесир Дургути – 1.524. Во конкуренција на двојки: Јотовски е на 745.место, а Деари 1.273.место.

На врвот на АТП листата нема промении редоследот е: Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал, Рожер Федерер, Стан Вавринка и Томаш Бердих.

 

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ го надмина Конорс по бројот на недели како лидер на АТП листата

Надал: Медведев е најдобриот тенисер од новата генерација

Ана Ололовска

Тениски турнир во Хонг Конг откажан поради протести

Ана Ололовска

По пауза од 7 години, Ким Клајстерс се враќа на тениските терени

Почнува Дејвис купот во Атина, Естонија прв наш противник

Ана Ололовска

Швајцарија има полуфиналистка на „Ју Ес Опен“ за првпат од 2001 година

Leave a Comment

fourteen − five =