Јокиќ со уште еден трипл-дабл се изедначи со Џабар

Од:

Никола Јокиќ одигра уште една одлична партија за Денвер постигнувајќи 18 поени, 10 асистенции и 14 скока во триумфот над Лос Анџелес клиперс.

За српскиот центар ова беше 21. Триплд-дабл во кариерата со што се изедначи со легендарниот Карим Абдул Џабар.

На вечната листата на центри во НБА-лигата со остварени трипл-дабл ефекти е само Вилт Џембрлен со неверојатни 78 трипл-дабл оставрувања.

Резултати на натпреварите од НБА-лигата играни ноќта меѓу четврток и петок:

Мајами – Бостон 115:99.
Денвер – ЛА клиперс 121:100
Сан Антонио – Оклахома сити 154:147 по продолженија
Сакраменто – Детроит 112:102.

Би можело да ве интересира

Гарнет: Ако отидев порано во Бостон, ќе имав уште еден или два прстена

Ана Ололовска

Брајант, Данкан и Гарнет – официјално нови членови на Куќата на славните

А1он

Раководителите на НБА предлагаат намалување на платите на кошаркарите за 50 проценти

Ана Ололовска

НБА лигата размислува да ги одржи сите плеј-оф натпревари во Лас Вегас

Ана Ололовска

Леброн може да изгуби 400.000 долари за секој откажан натпревар

Ана Ололовска

Остин Риверс: НБА лигата ги покани играчите да спроведат два тренинга и да одржуваат натпревари во Лас Вегас

Ана Ололовска