Јавното обвинителство се спогодило со петте приведени лица за препродавање билети за Суперкупот

Од:

Основното јавно обвинителство – Скопје постапуваше по поднесени три кривични пријави од Министерството за внатрешни работи против пет лица осомничени за сторено кривично дело – Недозволена трговија од чл.277 ст.2 од Кривичниот законик.

Лицата беа осомничени дека го извршиле делото санкционирано со последните измени на Кривичниот законик, а со кои се санкционира нелегално препродавање билети за спортски натпревари. Согласно законот, за ова кривично дело е предвидена парична казна или казна затвор до една година.

Еден од осомничените е државјанин на Република Србија, двајца државјани на Велика Британија, додека двајца имаат двојно државјанство (и на Република Македонија и на САД). Со сите нив надлежните обвинители постигнаа спогодби за одмерување на видот и висината на кривичната санкција, со кои секое од лицата прифати да плати парична казна во висина од 500 евра. Дополнително, за лицата кои немаат македонско државјанство е предвидена и мерка протерување од земјата за време од една година.

Предлог-спогодбите со осомничените се доставени до судија на претходна постапка.

Би можело да ве интересира

Недановски: Вардар е подготвен за Суперкупот

Ливерпул го освои Суперкупот на Европа по голема драма и пенали

Четири екипи ќе играат во шпанскиот Суперкуп 2020

Ѓорѓиоски: Скопје и Македонија неколку дена беа центар на светската спортска јавност

Наум Локоски

Реал Мадрид ја одбрани титулата во Суперкупот на УЕФА

Наум Локоски

(ФОТО) Наместо фудбал, на плоштад се гледаа реклами

Наум Локоски