Јасикевичиус нов тренер на Барселона

Од:

Шпанскиот кошаркарски великан, Барселона, денес го назначи Шарунас Јасикевичиус, за нов главен тренер на тимот.

Четириесет и четиригодишниот литвански стручњак, порано го предводеше Жалгирис.

Јасикевичиус во каталонскиот клуб ќе го наследи Светислав Пешиќ, кој беше разрешен откако загуби од Баскија, во мечот за птитулата во шпанскиот шампионат.

Литванецот потпиша договор на три години.

Јасикевичиус работеше во Жалгирис од 2016 година. Со него, клубот за прв пат во 21 век стигна до фајналфор од Евролигата во сезоната 2017/18.

Литванецот играше за Барселона кога беше кошаркар од 2000 до 2003 година и од 2012 до 2013 година. Во 2003 година со Каталонците ја освои Евролигата.

Би можело да ве интересира

Кошаркарите на Милано сè уште не може да го напуштат Мадрид поради снежната бура

Ана Ололовска

Фенербахче го најави враќањето на Гудуриќ

Ана Ололовска

Рочести се враќа во Црвена ѕвезда

Ана Ололовска

Тренерот на Барселона ја именува ЦСКА за фаворит во Евролигата

Ана Ололовска

Ник Калетес нов член на Барселона

Ана Ололовска

Шенгелија потпиша за ЦСКА

Ана Ололовска