Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Од:

Јапонскиот олимписки комитет одлучи да ја одобри кандидатурата на Сапоро за домаќин на Зимските олимписки игри во 2030 година, објави „Кјодо“.

Сапоро првично сакаше да претендира за организатор на Игрите во 2026 година. Сепак, по земјотресот пред две години, ја поништи оваа одлука.

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет Томас Бах, претходно го пофали Сапоро како кандидат за Олимпијадата во 2030 година.

Покрај тоа, Сапоро ќе биде домаќин на некои од натпреварите од Летните олимписки игри оваа година, бидејќи времето е поладно од Токио кој ја доби организацијата.

Сапоро беше домаќин на Зимските олимписки игри во 1972 година.

Би можело да ве интересира

Јапонскиот милијардер Микитани: Одржувањето на Олимпијадата во Токио во вакви услови е исто со мисија за самоубиство

Ана Ололовска

НХЛ и МОК сè уште не договориле учество на хокеарите на лигата на Олимписките игри во 2022 година

Ана Ололовска

300 хотелски соби резервирани за спортисти позитивни на Ковид-19 на ОИ во Токио

Катерина Павлова-Николовска

САД размислуваат за бојкот на Олимписките игри во Пекинг

Ана Ололовска

Болната од леукемија јапонската пливачка Ике избори пласман на ОИ во Токио

Ана Ололовска

Јужна и Северна Кореја сакаат заеднички да организираат Олимпијада

Жарко Настоски