Јанг Џијау го собори светскиот рекорд на 20 километри брзо одење

Од:

Кинеската атлетичарка и носител на титулата светски првак од 2017 година Јанг Џијау постави денеска нов светски рекорд во брзо одење на 20 километри со време од 1:23:49.

Џијау мина низ целта на трката во рамки на кинеското национално првенство во Хуангшан со време подобро за речиси една минута од рекордот што во 2015 година го постави нејзината сонародничка и актуелен светски првак Лиу Хонг ((1:24:38), Хонг, која го освои олимпиското злато на трката на 20 километри брзо одење во Рио Де Женеиро во 2016 година, мина втора низ целта во Хуангшан.

Во машка конкуренција во истата дисциплина, Ванг Каиху по третпат едноподруго стана кинески првак, а неговото време (1:16:54) беше за 18 секунди послабо од шест години стариот рекорд во сопственост на Јапонецот Јусуке Сузуки (18:16:36).

Би можело да ве интересира

Уште двајца руски олимписки шампиони во атлетика суспендирани поради допинг

Жарко Настоски

Кенијката Чепнгетич го собори светскиот рекорд во полумаратон

Ана Ололовска

Јован Стојоски сам ќе ја брани честа на Македонија на претстојното Европско првенство во сала

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Падна еден од најстарите спринтерски рекорди: Грент Холовеј со ново најбрзо време во историјата на 60 метри со пречки

Жарко Настоски

Злато за Ивановски на 3.000 метри на атлетската Балканијада во Истанбул

Ана Ололовска

„Виси“ рекордот на Стефка Костадинова во скок во височина од 1987 година – 19-годишната Украинка Махучих прескокна 206 сантиметри

Жарко Настоски