Јака Блажич останува уште две сезони во Цедевита Олимпија

Од:

Словенечкиот кошаркар Јака Блажич го продолжи договорот со Цедевита Олимпија на уште две сезони, јавуваат локалните медиуми.

Искусниот бек и словенечки репрезентативец минатата сезона во АБА лигата постигнуваше по 15.1 поени, 5.6 скокови и 2.7 асистенции по натпревар, додека во Еврокупот 2019/20 година, 29-годишниот Словенец имаше просек од 9,8 поени, 4,0 скока и 2,4 асистенции по средба.

„Драго ми е што се договоривме да ја продолжиме соработката. Пред нас е нова сезона и нов предизвик и во неа влегуваме со реновиран состав. Верувам дека не очекува добра сезона со добри резултати,“ изјави Блажич.

Би можело да ве интересира

Kошаркарките го одржаа првиот тренинг пред завршните натпревари во евроквалификациите

Жарко Настоски

Синот на Петар Наумовски по стапките на татко му, потпиша за МЗТ Скопје

Жарко Настоски

ВИДЕО: Теодосиќ е МВП на регуларниот дел од сезоната 2020/21 во Еврокупот

Жарко Настоски

„Ангели“ од Драчево една година не знаат за пораз

Жарко Настоски

ВИДЕО: Инцидент на мечот Будуќност-Мега, Американецот Рид исклучен поради брутален напад

Жарко Настоски

Почина кошаркарскиот тренер Анте Дуковски