Извлечени натпреварувачките броеви за ПЛЖ за сезона 2019/20

Од:

Во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија денеска беше одржана жрепка за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во женска сениорска конкуренција за сезоната 2019/2020.

Дванаесет екипи ќе се борат за титулата државен шампион, а кошаркарките на Вардар ќе се обидат да ја одбранат титула освоена минатата сезона.

Првото коло ќе се одигра на 19 октомври. Натпреварувачки броеви:

1.Баскет Кам
2.Патриот 2016
3.Трокал
4.Пробаскет Академија
5.ПантериЖ
6.Струга 2009
7.Студент Академија
8.Шкупи
9.Вардар
10.Гостивар 2009
11.Бадел 1862
12.Крива Паланка.

Двојки за 1. коло:

Баскет Кам – Студент Академија
Патриот 2016 – Шкупи
Трокал – Вардар
Пробаскет Академија – Гостивар 2009
Пантери – Струга 2009
Бадел 1862 – Крива Паланка.

Би можело да ве интересира

Пелистер му го нанесе првиот пораз на Работнички

Ана Ололовска

Кошаркарите на Ангели од Кисела Вода го потврдија првото место во Втора лига – Исток

Ана Ололовска

Четири квалификациски и еден финален турнир во зимската „3х3 Macedonia“

Ана Ололовска

Македонските кошаркари останаа на 53. место на ФИБА листата

Одложен натпреварот на македонската кошаркарска репрезентација со италијанската селекција

Ана Ололовска

Проблеми за селекторот Тодоров, Младеновски позитивен, неизвесни Трајковски и Вајли

Ана Ололовска