Извлечени групите за Лигата на шампионите – Роналдо излегува против Меси

Од:

Групите за новата сезона во Лигата на шампионите станаа факт и се повеќе од интересни. Можеби врв на оваа фаза од турнирот е конфронтацијата помеѓу Барселона и Јувентус, кои паднаа заедно во групата „Г“.

На овој начин, љубителите на фудбалот повторно ќе бидат сведоци на ривалството помеѓу Кристијано Роналдо и Лионел Меси. Другите две екипи во нивната група се Динамо Киев и Ференцварош.

Интер на Антонио Конте ќе се натпреварува со Реал Мадрид, а Шахтјор Доњецк и цврстата германска екипа на Борусија Менхенгладбах ќе им прават друштво во групата „Б“.

Шампионот Баерн Минхен имаше тешка ждрепка и ќе игра во групата „А“ со Атлетико Мадрид, Ред Бул Салцбург и Локомотив Москва.

Англискиот шампион Ливерпул ќе ги одмери силите со Ајакс, Аталанта и Митјиланд во групата „Д“, додека групата „Х“ ни обезбедува возбудливи дуели меѓу екипите на Пари Сен Жермен, Манчестер Јунајтед, РБ Лајпциг и Истанбул Басакшехир.

Групна фаза во ЛШ за сезоната 2020/21:

Група „А“: Баерн Минхен, Атлетико Мадрид, Ред Бул Салцбург, Локомотив Москва.

Група „Б“: Реал Мадрид, Шахтјор Доњецк, Интер, Борусија Менхенгладбах.

Група „Ц“: Порто, Манчестер Сити, Олимпијакос, Олимпик Марсеј.

Група „Д“: Ливерпул, Ајакс, Аталанта, Митјиланд.

Група „Е“: Севиља, Челси, Краснодар, Рен.

Група „Ф“: Зенит, Борусија Дортмунд, Лацио, Бриж.

Група „Г“: Јувентус, Барселона, Динамо Киев, Ференцварош

Група „Х“: Пари Сен Жермен, Манчестер Јунајтед, РБ Лајпциг, Истанбул Басакшехир.

Би можело да ве интересира

Јувентус за прв пат во 123-годишната историја настапи без Италијанците во одбраната

Ана Ололовска

Барселона е првиот клуб во последните 16 години со двајца Американци во составот на натпревар од ЛШ

Ана Ололовска

Имобиле по триумфот над Зенит се надева на пласман во плејофот на Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Бензема и Рамос нема да играат против Интер

Ана Ололовска

Солскјер се надева дека Погба може да игра против Башакшехир

Ана Ололовска

Ранокија: Победа над Реал ќе биде многу важна за Интер

Ана Ололовска