Итудис ќе биде нов селектор на грчките кошаркари

Од:

Грчкиот кошаркарски тренер Димитрис Итудис (51) се очекува наскоро да седне на селекторското столче на местото на познатиот американски стратег Рик Питино, јавија денеска локалните медиуми.

Итудис од 2014 година е тренер на московска ЦСКА со која освои две титули во Евролигата (2016, 2019). Претходно долги години беше помошник на српскиот стратег Жељко Обрадовиќ во атински Панатинаикос.

Во кариерата Итудис ги предводеше и солунски ПАОК и турски Банвит.

Би можело да ве интересира

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Жалгирис го назначи Јуре Здовц на функцијата главен тренер

Ана Ололовска

ТФТ поразен во квалификациите за ФИБА Еврокупот

А1он

Бен Симонс ќе ги бојкотира тренинзите и натпреварите на Филаделфија

А1он

Шенгелија, избран за претседател на синдикатот на играчи во Евролигата

А1он

Општина Аеродром домаќин на Меѓународниот кошаркарски турнир „Драган Василов – Цевка“