Италијаската федерација сè уште не планира да го одложи натпреварот од Суперкупот меѓу Интер и Јувентус

Од:

Екипите на Интер и Јувентус се за одложување на натпреварот за Суперкупот на Италија. Двата клуба веќе испратиле заедничко барање до раководството на Серија А, објави „Ла газета дело спорт“.

dobivaj vesti na viber

Причина за барањето на италијанските фудбалски великани е усложнувањето на состојбата со коронавирусот во земјата.

Одговорот на официјалните лица вели дека лигата и федерацијата ја држат ситуацијата под контрола, но засега не гледаат потреба од промена на натпреварувачкиот календар.

Натпреварот Интер – Јувентус е закажан за 12 јануари на стадионот „Џузепе Меаца“ во Милано.

Би можело да ве интересира

Јувентус ја најде замената за Џорџо Кјелини

А1он

Беше желба на Милан, а би можел да заврши во Јувентус

А1он

Милиони во касата – Интер е апсолутен рекордер во Купот на Италија

А1он

Осимен ги врати Наполи во трката за скудетото

Ана Ололовска

Каљари ја продолжи кризата на Аталанта и излезе од зоната за испаѓање

Ана Ололовска

Жиру ги казни тактичките решенија на Инзаги, Милан победи во „Дерби дела Мадонина“

Ана Ололовска