Италијанците подготвуваат трансфер на годината

Од:

Паоло Дибала во Интер, а Мауро Икарди во Јувентус, е трансферот на годината кој се подготвува во Серија А.

Како што пишува „Спорт медиасет“, за ваквиот трансфер никој не би одвоил милионски суми, туку дека би се направила размена по примерот на НБА лигата.

Истиот извор наведува дека ваквиот транфер би им одговарал на двата италијански гиганта особено ако се земе предвиде дека Дибала не се покажал во најдобро светло во нападот заедно со Кристијано Роналдо, и дека концепциски Икарди повеќе би му одговарал на португалската ѕвезда.

Што се однесува до Интер, тие би биле презадоволни доколку го донесат Дибала во нивните редови како замена за Икарди кој веќе долго време има нарушени односи со раководството во врска со преговорите за нов договор.

Во целата оваа приказна се спомнува и идниот тренер на Јувентус Маруцио Сари, за кого се пишува дека е голем обожавател на играта на Икарди, па сигурно ќе го сака Аргентинецот во неговиот тим.

Би можело да ве интересира

Платата на Балотели може да порасне четири пати

Ана Ололовска

Берлускони: Ако сака Милан да биде оној стариот, треба да ме врати мене

Ана Ололовска

Буфон ги повика навивачите на Јувентус да покажат почит кон Конте

Манчини: Италија не е толку далеку од врвните екипи

Раниери и официјално нов тренер на Сампдорија

Италија сака да го освои ЕП 2020