Италија со револуционерен предлог за ВАР

Од:

Италијанската фудбалска федерација упати официјално барање до ФИФА за „можноста да експериментира“ со системот ВАР.

По десетина поплаки од различни клубови во Серија „А“, раководното тело на земјата одлучи да упати официјално барање во кое сугерира дека биде тестирано т.н. „оспорување“. Ова ќе се направи со помош на систем преку кој екипите можат да побараат да ја проверат ситуацијата за време на натпреварот.

Последната „капка“ беше натпреварот против Милан и Јувентус во Купот на Италија, кој заврши 1:1 по контроверзно досудениот пенал за „бјанконерите“, добиен во последните минути од натпреварот. Ситуацијата генерираше бројни коментари и различни гледишта.

– Италија беше една од првите земји во светот што експериментираше со оваа технологија. При усвојувањето на ВAP претходеше тест период што резултираше со исклучителни резултати кои значително придонесоа за конечниот протокол. Водени од желбата за иновации и многуте барања што ги добивме во последните неколку недели од бројните клубови во Серија „А“, изјавуваме дека сакаме да експериментираме со користење на системот (тимовите можат да ја разгледаат ситуацијата на теренот). Ние сме убедени дека тоа ќе го приближи фудбалот до милиони навивачи без негативно влијание врз авторитетот на судиите,се вели во мислењето.

Претседателот на федерацијата, Габриеле Гравина, исто така, го поддржа барањето и рече дека тоа ќе помогне „да се избегнат споровите што му штетат на имиџот на првенството“.

Би можело да ве интересира

Пирло се чувствува релаксиран пред своето деби во Лигата на шампионите како тренер

Ана Ололовска

Јувентус сè уште му нема понудено нов договор на Дибала

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ: Да ја имав физичката подготовка од пред 10 години, никој немаше да ме спречи, иако тие не можат да го сторат тоа ниту сега

Ана Ололовска

Дибала во конфликт со директорот на Јувентус

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ: Никој не може да ме сопре

Ана Ололовска

Пиоли за Скудетото: Ако сакате да се борите за титулата, мора да го подигнете квалитетот на тимот

Ана Ололовска